Wygląd
Opaskę postanowiłem zamówić w serwisie internetowym Aliexpress.com gdyż była o wiele tańsza od tych oferowanych przez osoby sprzedające produkty Xiaomi na Polskim rynku. Cena opaski Mi Band wynikała z oczywistych względów ( sprzedawcy w Polsce muszą przecież zarobić ) .
Za opaskę razem z przesyłką zapłaciłem ok 68 zł co w polskich „sklepach ” wyniesie minimum 120 zł a więc dużo duużo więcej niż cena producenta.
Wracając do wyglądu opaski , urządzenie zapakowane jest w małe niepozorne kartonowe pudełko dokładnie ofoliowane przez producenta.
Na pierwszy rzut oka pudełko nie robi najlepszego wrażenia , aczkolwiek nie kupujemy produktu tylko i wyłącznie dla opakowania , ponieważ po jakimś czasie wyląduje ono w koszu lub w szafce razem z innymi pudełkami po smartfonach i innych gadżetach.
Pierwsze wrażenia
Jak wspominałem w pierwszej części opakowanie urządzenia nie zrobiło na mnie najlepszego wrażenia, aczkolwiek po odpakowaniu moim oczom ukazała się czarna opaska urządzenia oraz samo urządzenie osadzone w opasce. Na pierwszy rzut oka opaska wydaje się naprawdę bardzo solidna ( obawiałem się iż będzie wykonana będzie z tanich materiałów które będą mało solidne ) , lecz ku mojej uciesze po wyjęciu urządzenia Mi Band z pudełka opaska wydała się naprawdę bardzo solidnie wykonana a główne urządzenie znajdujące się w sercu paski bardzo dobrze dopasowane do całości.
Całość po założeniu na rękę prezentuje się całkiem elegancko często przyciągając wzrok zainteresowanych osób pytających o cel noszenia opaski.
Pierwsze uruchomienie
Po złożeniu urządzenia w całość przyszedł czas na pierwsze uruchomienie oraz zaznajomienie się z interfejsem dostępnych aplikacji , ale po kolei.
Do prawidłowego funkcjonowania opaski Mi Band niezbędny będzie nam oczywiście smartfon z odpowiednimi aplikacjami dostępnymi w sklepach z aplikacjami. W moim wypadku był to system android oraz smartfon Sony Xperia Z2.
Pierwsze rzeczą którą zrobiłem było pobranie ze Sklepu Play oraz zaintalowanie aplikacji Mi Fit stworzonej przez Xiaomi w celu zliczania ilości kroków, pomiaru odpowiednich faz snu w ciągu nocy oraz do użycia jako budzik.
Po zainstalowaniu pierwsze problemy pojawiły się podczas tworzenia konta w aplikacji Mi Fit , która przez dobre kilkanaście powtórzeń uparcie wyrzucała mnie do głównego ekranu nie pozwalając na założenie konta( prawdopodobnie w chwili czytania tej recenzju problem został już rozwiązany) .
Po kilkunastu próbach oraz utworzeniu konta w aplikacji Mi Fit mogłem przystąpić do właściwego testowania opaski Mi Band od Xiaomi.
Parowanie urządzenia ze smartfonem przebiegło w sposób intuicyjny po włączeniu odbiornika bluetooth w smartfonie oraz po energicznym poruszeniu opaską całość była gotowa do użytku.
Dostępne aplikacje
W Sklepie Play dostępne są 3 godne uwagi aplikacje do pełnego wykorzystania funkcjonalności opaski . Pierwszą z nich jest oczywiście aplikacja Mi Fit od Xiaomi (Mi Fit) kolejne dwie aplikacje to Mi Band Tools oraz Mi Band Notify
Najpierw kilka słów o głównej aplikacji dostarczanej przez Xiaomi aplikacji Mi Fit
Aplikacja Mi Fit jest bardzo przydatnym narzędziem dla osób które chcą dokładnie wiedzieć jaki dystans przebyli ( ilość kroków ) oraz jak wyglądały ich poszczególne fazy snu w nocy z uwzględnieniem godzin uśnięcia oraz obudzenia się , również w nocy gdy obudzimy się i będziemy musieli np napić się wody aplikacja uwzględni ten czas zaznaczając go na wykresie kolorem pomarańczowym.
Kolejną funkcją aplikacji Mi Fit jest budzik, który dostępny jest również w innych opisywanych aplikacjach Mi Band Tools oraz Mi Band Notify.
Po ustawieniu budzika na odpowiednią godzinę opaska zacznie wibrować do czasu aż nie wstaniemy z łóżka i nie zaczniemy chodzić lub do czasu energicznego poruszania ręką.
W aplikacji Mi Fit istnieje również funkcja inteligentnego budzenia polegająca na tym iż opaska po wykryciu nad ranem że przechodzimy w fazę snu lekkiego zacznie wibrować najpierw lekko pół godziny przed właściwym budzeniem, by o wybranej godzinie obudzić nas pełnymi wibracjami , całość ma na celu lepsze wybudzenie nas oraz przygotowanie do kolejnego dnia.
Kolejną aplikacją jest aplikacja Mi Band Notify
Aplikacja dostępna jest zarówno w wersji płatnej jak i bezpłatnej . Aplikacja oferuje możliwość swobodnego ustawiana koloru diody opaski Mi Band podczas różnych wydarzeń w naszym smartfonie ( sms, połączenie , mail ,itp.) . Przez pewien czas na początku korzystałem z tej aplikacji najpierw w wersji bezpłatnej , następnie w wersji płatnej . Wersja płatna oferuje użytkownikowi możliwość dodania większej ilości aplikacji których powiadomienia będą wyświetlane przez odpowiedni kolor diody LED oraz podczas których opaska będzie wibrowała. Aplikacja posiada również widgety wyświetlające ilość kroków przebytych do tej pory.
Moje doświadczenia z tą aplikacją nie były zbyt dobre , ponieważ aplikacja często ” nie widziała ” opaski , bardzo często opaska wibrowała bez powodu myląc mnie tym samym i skłaniając do zaglądania na wyświetlacz smartfona w celu sprawdzenia czego dotyczy powiadomienie – jak się często okazywało był to po prostu bug oprogramowania a powiadomienie było fałszywym alarmem. Po jakimś czasie błędy te stały się bardzo uciążliwe a aplikacje postanowiłem zmienić na inną oferującą te same możliwości
Kolejną aplikacją która uważam za najlepsza i chciałbym zaprezentować jest aplikacja Mi Band Tools.
Według mnie jest to aplikacja która zarówno wyglądem jak i funkcjonalnością bije na głowę aplikacje konkurencji. Błędy o których wspominałem podczas opisu wcześniejszej aplikacji w tej nie występują. Aplikacja oprócz indywidualnych ustawień powiadomień oferuje również funkcje budzika , możliwość zmiany kolorów powiadomień a co ciekawe funkcję drzemki , która okazuje się bardzo przydatna w zależności od oczekiwanych rezultatów . Aplikacja oferuje wybór czasu drzemki informując nas przy tym na co drzemka dobrze wpłynie ( skupienie, spostrzegawczość , itd.) , po określonym czasie oczywiści Mi Band obudzi nas wybranym szablonem wibracji. Aplikacja również występuje w wersji płatnej jak i darmowej
Opisywane aplikacje są bardzo często aktualizowane a więc jak wiemy z czasem dostępne będą również inne ciekawe funkcje.
Bateria
Bateria w opasce Xiaomi MI Band jest czymś co jest naprawdę bardzo mocną częścią tego urządzenia . Pomimo pojemności ogniwa 41mAh producent zapewnia iż urządzenie jest w stanie pracować bez ładowania aż do 30 dni. Jest to wynik zależny od użytkowania , ponieważ z włączonymi powiadomieniami oraz przy bardzo częstych wibracjach opaska na jednym ładowaniu wytrzyma ok 15 dni . Przy mniejszej ilości powiadomień opaska jest w stanie wytrzymać nawet 30 dni i więcej , a więc jak na tak małe ogniwo zastosowane w tym urządzeniu , jest to naprawdę imponujący wynik.
Podsumowanie
Opaskę Mi Fit posiadam od 2 miesięcy , jest to urządzenie które powinny posiadać osoby które pragną prowadzić zarówno zdrowy tryb życia ale być stale poinformowanym o tym co dzieje się na wyświetlaczu smartfona ( wibracje opaski oraz równe kolory diody LED) , nie koniecznie posiadając go zawsze w reku lub w kieszeni , ponieważ zasięg opaski wynosi ok 10m , daje nam to całkiem spore pole manewru. Po przekroczeniu tej odległość i powrocie do smartfona opaska automatycznie połączy się z telefonem oraz aplikacją informując nas o pominiętych wydarzeniach.
Zarówno opaska jak i samo urządzenie po 2 miesiącach intensywnego użytkowania nadal prezentują się dobrze ( urządzenie posiada 1 małą ryskę po kontakcie z metalową konstrukcja) .
Całość urządzenia jak i aplikacji początkowo oceniałem na 7/10 , lecz po wielu dobrych aktualizacjach zarówno aplikacji jak i oprogramowania samej opaski ocena wzrosła na 9/10 .
Urządzenie bardzo ułatwi życie zarówno osobą uprawiającym sport, chcącym kontrolować swoją codzienną aktywność oraz osobą które nie koniecznie lubią mieć cały czas włączony dźwięk w telefonie a chcą wiedzieć czy ktoś do nich dzwoni , wysłał smsa lub napisał maila.