Xiaomi odblokowanie bootloadera, czy warto?

Co tak na prawdę daje Nam odblokwanie bootloadera?, czy jest to bezpieczne dla zakupionego przez Nas smartfona Xiaomi, postaramy się po krótce przybliżyć czym jest oraz jakie korzyści przynosi odblokowanie bootloadera na urządzeniach Xiaomi.

 

xiaomi bootloader

Odblokowanie boodloadera – wstęp

Bardzo często osoby które zakupiły nowego smartfona spotykają się z dosyć trudnymi sformułowaniami dotyczącymi ich smartfonów. Dzisiaj postaramy nieco przybliżyć czym tak na prawdę jest zdejmowanie bootloadera.

Pojęcie to spotykane jest wśród właścicieli smartfonów z systemem Android. Nie jest to pojęcie które wyłącznie powiązane jest z systemem Android, natomiast na urządzeniach z systemem iOS to rozwiązanie jest nieco mniej popularne wśród jego użytkowników.

Czym jest bootloader?

Bootloader w skrócie  jest to program rozruchowy dzięki któremu smartfon ma możliwość uruchomienia właściwego oprogramowania zainstalowanego w smartfonie. Jeśli przekładać bootloadera na komputery PC,  możemy go porównać do systemu BIOS stosowanego powszechnie w komputerach stacjonarnych, oraz laptopach.

Bootloader jest bardzo istotny ponieważ jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oraz „odpalenia” prawidłowego systemu w naszym przypadku będzie to nakładka systemowa MIUI stosowana powszechnie w smartfonach Xiaomi.

xiaomi boot

Gdzie leży problem?

Zaraz po uruchomieniu smartfona wspominany bootloader początkowo weryfikuje zainstalowany system MIUI na smartfonie Xiaomi w celu ustalenia pochodzenia oprogramowania,zweryfikowania jego poprawności oraz weryfikacji czy system może się prawidłowo uruchomić,czy nie zaszły w nim jakieś zmiany od czasu poprzedniego uruchomienia Naszego urządzenia.

Całość ma za zadanie ochronę smartfona oraz zainicjowanie poprawnego procesu uruchomienia urządzenia, natomiast dla osób chcących zainstalować swój własny zmodyfikowany system MIUI, może to okazać się nie lada problemem.

Dlaczego producent blokuje bootloader?

To czy bootloader jest zablokowanym czy też nie zależy tak na prawdę od polityki producenta od którego nabywamy smartfona, w przypadku Xiaomi bootloadery w smartfonach są zablokowane, co utrudnia cały proces modyfikacji oraz wgrywania zewnętrznego oprogramowania.

Wspominany bootloader ma za zadanie blokowanie nieautoryzowanych przez producenta aktualizacji, które w taki czy inny sposób mogłyby wpłynąć na użytkowany smartfon. Dzięki zablokowaniu bootloadera firma unika kontaktu ze strony klientów, którzy na własną rękę zaczną modyfikować w zawansowanych ustawieniach smartfona be odpowiedniej wiedzy.

xiaomi bootloader

Dlaczego warto zrobić unlock bootloadera urządzenia?

Powodów dla których warto zrobić taki zabieg jest kilka , pierwszym z nich jest chociażby możliwość wgrywania wersji oprogramowania MIUI lekko zmodyfikowanych, dostosowanych bardziej pod użytkownika. Bardzo często zanim producent naniesie poprawki w postaci aktualizacji do oprogramowania, zajmują się tym odpowiednio wcześniej moderzy.

Kolejnym powodem przemawiającym za zdjęciem bootloadra może być powód iż po pewnym czasie producenci przestają wydawać aktualizacje na starsze urządzenia, co może być niekorzystne dla osób które lubią swoje aktualne urządzenie i nie planują w najbliższym czasie wymieniać go na nowszy model.

Trzecim powodem dla którego warto zrobić odblokowania bootloadera jest możliwość instalowania nieautoryzowanych przez oficjalny system producenta aplikacji. Dzięki customowemu oprogramowaniu użytkownicy otrzymują również możliwość instalowania pirackich wersji aplikacji ( do czego oczywiście nie zachęcamy).

xiaomi unlock

Czy jest to bezpieczne?

Wszystko tak na prawdę zależy od tego jaki rodzaj customowego oprogramowania będziemy instalować na naszym smartfonie, jeżeli będzie to oprogramowanie wytestowane przez większą ilość użytkowników, tak na prawdę nie będziemy mieli się czego obawiać. Jednakże należy mieć na uwadze iż ściągnięcie bootloadera oraz zainstalowanie oprogramowania nieautoryzowanego przez producenta może być bardziej podatne na ataki „z zewnątrz” na urządzenie, oraz dużo łatwiej dzięki zwykłej nieuwadze zainstalować zainfekowaną aplikację.

Jak to zrobić?

Tak na prawdę jeżeli mamy pojęcie o tym jak funkcjonuje smartfon oraz jak prawidłowo przejść przez cały proces instalacji jesteśmy w stanie wykonać to sami.
Natomiast jeżeli nie mamy czasu, bądź mamy jakiekolwiek obawy o to czy przejdziemy przez cały proces bezbłędnie, oraz o to czy Nasze urządzenie po takim zabiegu będzie funkcjonowało prawidłowo najlepszym  rozwiązaniem będzie zlecenie całego procesu wyspecjalizowanemu serwisowi który zagwarantuje pewność iż Nasze urządzenie po całym procesie będzie funkcjonowało prawidłowo.

Naszym użytkownikom możemy polecić serwis MiService  dzięki któremu uzyskamy pewność przeprowdzonego procesu odblokowana bootloadera oraz instalacji customowego oprogramowania MIUI. Cały proces przebiega bez konieczności wizyty w serwisie.

Podsumowując odblokowanie bootloadera, oraz instalacja customowego oprogramowania może przedłużyć proces uzyskiwania aktualzacji Naszego urządzenia Xiaomi, natomiast przy odrobinie uwagi jesteśmy w stanie uniknąć nieprzyjemności związanych z zainstalowaniem złośliwych aplikacji.

  • maxprzemo

    fastboot oem unlock
    Pozdrowienia od użytkowników Mi A1 😉

Search